Социальный проект Сreditsvit.com.ua предлагает ознакомиться с бесплатными идея для своего дела.
От партнеров

Реклама

Як уникнути конфліктів у сімейному бізнесі

Щодо сімейного бізнесу існує дві точки зору:

1.

Родичі не можуть організувати успішний і процвітаючий бізнес у силу відносин що склалися між ними (довірчих або, навпаки, недовірливих).

2.

Саме родичі здатні створити стабільно прогресуючу структуру.

І як не дивно, обидві думки мають тверді практичні підтвердження. У чому причина існування двох протилежних відповідей на одне і те ж питання?

Причини невдач у сімейному бізнесі

Перша ситуація, характерна для невдалого сімейного бізнесу, створюється тоді, коли в сім’ї є хтось, задіяний в бізнесі - в більшості випадків між членами сім’ї починає поступово встановлюватися нерозуміння. Бізнесмен постійно зайнятий, у нього ніколи не вистачає часу для родини, він постійно скритний, мовчазний і чимось заклопотаний, а оскільки подібний стан перетворюється на його спосіб життя і приймає постійний характер, то обстановка поступово загострюється і починаються скандали. І тоді бізнесмен, вирішуючи виправити ситуацію і згуртувати сім’ю, пропонує членам сім’ї приєднатися до нього в бізнесі. Нерозуміння нікуди не зникає, а до того ж починає з’являтися роздратованість один одним (у бізнесмена з-за того, що його родичі не так оперативні і компетентні, а у родичів - що їм не приділяють належної уваги).

Друга причина несумісності родичів у сімейному бізнесі - це відсутність ділового авторитету в очах один одного. Типовим тому підтвердженням є неодноразові глузування, коли хтось із членів сім’ї вирішує зайнятися бізнесом і пропонує організувати родинну справу. У цьому випадку навіть якщо родичі і погоджуються на цю пропозицію, то тільки для того, щоб спостерігати весь хід подій і переконатися в кінцевому фіаско. У подібних ситуаціях родичів попередньо слід добре підготувати психологічно і схилити до точки зору про необхідність і доцільність своєї справи, а вже тільки потім, коли вони будуть готові, озвучити свою ідею і запропонувати співпрацю.

Також часто фатальними помилками стають невміння розмежовувати особисті та службові відносини і призначення родичів на високі посади. Відсутність чіткого і ясного розуміння, що бізнес має свої правила і закони, до яких потрібно прислухатися, щоб мати успіх, що призводить до образ, розбратів і в кінцевому підсумку або до рушення сім’ї, або бізнесу. Те ж саме можна сказати і про родичів на хороших посадах. Беручи в команду на відповідальну посаду родича, який не відповідає цій посаді за досвідом і навичкам, ви й погіршуєте стан справ, і тим самим ображаєте родича (оскільки він або постійно залишається винним, або вважає, що ви не досить йому допомагаєте). Рекомендуємо спочатку доручити члену вашої родини обов’язки під силу, а з набуттям ним необхідних знань і досвіду, підвищувати по службі.

Дуже часто причиною розбрату в сімейному бізнесі стають амбіції та гординя, але, як правило, це відноситься до далеких родичів, а також до подружжя, братам і сестрам (між батьками і дітьми такі конфлікти трапляються набагато рідше). Здібності і хватка у різних людей різні, нерідко виходить так, що запрошений родич-новачок дуже швидко освоює нову справу і стає краще і авторитетніше, ніж запросивший його засновник. Закінчуються подібні ситуації тим, що отримав навички родич відкриває свою справу і веде за собою частину персоналу, а родинні стосунки залишаються зіпсованими найчастіше назавжди.

Переваги сімейного бізнесу

Про переваги сімейного бізнесу можна говорити тільки в тому випадку, коли він правильно організований, успішно розвивається і кожний задіяний в ньому член сім’ї задоволений своїми і чужими результатами, тобто у разі успішної сімейної справи.

Отже, першою очевидною перевагою є те, що прибуток в сім’ї від даного бізнесу максимальний, відповідно сімейний бюджет, вкладений у нього, повертається швидше.

Правильно побудовані відносини в бізнесі і загальний інтерес ще більше зближують членів сім’ї і збільшують кількість площин їх взаємодії.

У сімейному бізнесі, як правило, немає недомовок, які можуть стати несподіванкою і спричинити за собою фінансові втрати. Члени сім’ї зазвичай в курсі особистих планів один одного (весілля, народження дітей тощо), що дозволяє заздалегідь передбачити і уникнути можливих прогалин у справах. Співробітники за наймом, як правило, про подібні ситуації мовчать до останнього і ставлять перед фактом найчастіше в самий невідповідний момент.

Одна з переваг сімейного бізнесу - можливість долучити до нього своїх дітей, починаючи вже з середнього шкільного віку. В процесі залучення до бізнесу дітей ви вчите не теоретично, а практично, використовуючи свій досвід і знання, отримані в конкретній справі. Наочний приклад батьків куди ефективніше діє, ніж нічим не підтверджені повчання і теоретичні знання в навчальних закладах.

Стабільно прогресуючий і приносящий постійний дохід бізнес можна передати у спадщину, забезпечивши тим самим майбутнє дітей (якщо тільки вони будуть продовжувати розпочату вами справу).

Як уникнути конфліктів у сімейному бізнесі

Зважившись на сімейний бізнес, необхідно заздалегідь обміркувати можливі труднощі і спробувати максимально їх виключити. Бажано розробити для себе і своїх родичів-колег чіткі правила і обговорити їх разом, прийнявши будь-яке рішення одноголосно. І щоб уникнути небажаних непорозумінь слід кожному їх дотримуватися:

1.

Насамперед при організації підприємства оформлюються статутні документи. Залежно від спільно прийнятого рішення щодо прав, обов’язків і ролі кожного з членів сім’ї в даній справі, необхідно в статутних документах прописати засновників та їх частку в статутному капіталі. Це запобігає конфлікт у випадку негативного результату організованої справи при розподілі майна.

2.

Закріпивши за кожним з членів сім’ї будь-яку зазначену посаду, рекомендуємо скласти посадові інструкції для кожної штатної одиниці, в яких обов’язково повинні бути зафіксовані коло питань і завдань, обов’язки і відповідальність, відповідність кожної посади. Посадові інструкції допомагають систематизувати трудові ресурси, раціоналізувати трудовий процес, а також обмежити можливість «сування носа не в свої справи» тих, через цікаво яких найчастіше і відбуваються серйозні сімейні та виробничі конфлікти.

3.

Крім цього повинна бути чітко визначена вертикаль управління, щоб ніхто з родичів не брав на себе зайвих повноважень, роблячи недоречні зауваження іншим співробітникам, оскільки подібні явища викликають обурення в колективі і розкладають трудову дисципліну.

4.

Обов’язково необхідно окреслити і прописати, наприклад, в протокольному рішенні засідання засновників коло питань для спільного сімейного обговорення. На сімейну раду повинні виноситися всі питання, які стосуються фінансової сторони не тільки підприємства, а й сімейного бюджету (розширення бізнесу, збільшення статутного капіталу, поповнення обігових коштів, кредитування, інвестування, участь в тендерах та ін.)

5.

Прописати у внутрішньому положенні графік роботи і намагатися дотримуватися певного режиму роботи. Дуже часто саме через відсутність в колі сім’ї та постійній пропажі на роботі відбувається розпад сімей і конфліктні ситуації в бізнесі.

6.

Обов’язково необхідно однаково справедливе ставлення абсолютно до всіх співробітників незалежно від родинних зв’язків.

7.

Якщо ваш бізнес набув більш громіздкі масштаби, і ви вже не в змозі його контролювати колишніми силами, доцільно, відійти від справ і роботи виконавця, поставивши на своє місце проявившого себе у професійному плані родича, а самому приділити більше часу та уваги сім’ї.

8.

Дуже важливим моментом є залучення в бізнес дітей. Щоб уникнути конфліктів особистостей і принципів бізнесу необхідно керуватися в першу чергу інтересами дитини. Ні в якому разі ідея сімейного бізнесу не повинна бути нав’язана вами. Дитина повинна сама прийти до того, щоб займатися не просто бізнесом, а бізнесом, заснованим її батьками. Причому зацікавлювати нюансами підприємництва необхідно, починаючи із середньої школи, і не відмовляти у задоволенні цікавості щодо теорії, практики і технології розвитку, як вашої справи, так і бізнесу в цілому. Можливо, саме ваша дитина перетворить почату вами маленьку справу в міжнародний і визнаний бізнес.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Информационный портал «Свой бизнес» | Как открыть свой бизнес Young. Описание открытия сотен видов бизнеса. | Статьи партнёров
Get Adobe Flash player